Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Czym jest kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu oznacza działania, które mają na celu przywrócenie go do stanu, w jakim dokładność pomiarowa urządzenia będzie zgodna z danymi technicznymi podanymi przez wytwórcę alkomatu. Chociaż w naszym kraju zazwyczaj używa się terminu kalibracja, to prace przeprowadzane nad sprzętem są faktycznie adiustacją (strojeniem) urządzenia. 

Czym jest wzorcowanie alkomatu?

Wzorcowanie alkomatów polega w skrócie na określeniu różnicy między badanym alkomatem a tak zwanym wzorcem miary. Istnieje reguła, że przyrząd wzorcowy musi być bardziej dokładny od wzorcowanego urządzenia o trzy rzędy wielkości. Taki zabieg przeprowadzany jest w laboratoryjnych warunkach za pomocą specjalistycznej aparatury pomiarowej. Po wykonanym wzorcowaniu, alkomat otrzymuje tak zwane „świadectwo wzorcowania”. Jest ono ważne 6 miesięcy od dnia wystawienia. Od modelu alkomatu zależy koszt takiego zabiegu, waha się on w granicach 150-200 zł. Wzorcowanie może zostać wykonane na stężeniach alkoholu: 0,10 mg/l,  0.20mg/l, 0.40mg/l, 1.00mg/l, 1.50mg/l.
Usługa wzorcowania alkomatów kierowana jest przede wszystkim do: instytucji administracji państwowej, zakładów opieki, izby wytrzeźwień, MOPS-ów, Służb mundurowych – policji, wojska, szpitali, szkół, uczelni, zakładów karnych, dużych przedsiębiorstw na przykład: transportowych, budowlanych. Usługa wzorcowania alkomatów wykonywana jest w akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji laboratoriach wzorcujących.

Tylko alkomat posiadający ważne „świadectwo wzorcowania” może stanowić dowód w postępowaniu sądowym.

Kiedy przeprowadzić kalibrację alkomatu?

Kwestią najczęściej nurtującą użytkowników alkomatów jest to, kiedy przeprowadzić kalibrację urządzenia? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Po pierwsze należy dowiedzieć się, co na ten temat ma do powiedzenia producent. Koniecznie zajrzyj więc do instrukcji alkomatu. Alkomaty – zależnie od modelu – wykonywać mogą 100 – 1500 pomiarów bez kalibracji. Kiedy przekroczymy tą liczbę, konieczne będzie oddanie sprzętu do serwisu. Jednak to nie jedyny wyznacznik. Alkomat należy kalibrować również po upływie 6-12 miesięcy od momentu pierwszego użycia. Niektóre urządzenia posiadają system, który poinformuje cię o konieczności oddania go do punktu serwisowego. Na pewno kupując nowy aparat należy dowiedzieć się, czy został on skalibrowany. Kupując alkomat u nas nie musisz się tym przejmować – każdy sprzęt przed wysyłką zostaje pod tym względem sprawdzony.

Czy można skalibrować alkomat samodzielnie?

Teoretycznie tak. W praktyce wymaga to sprzętu, którego koszt to kila tysięcy złotych. Jednorazowa kalibracja, którą przeprowadza się raz w roku to wydatek poniżej 100 zł.

Samodzielna kalibracja jest więc nieopłacalna. Oddając alkomat do naszego serwisu możesz być pewien, że zajmą się nim fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, którzy wykonają kalibrację na profesjonalnym sprzęcie. Można do nas przywieźć alkomat lub wysłać go kurierem. Zapewniamy pełen serwis. 

Kalibracja alkomatów

Czy w sprzedaży są dostępne alkomaty bez kalibracji?

W niektórych punktach są dostępne takie urządzenia, jednak odradzamy ich zakup. Po określonej liczbie użyć takie aparaty są w praktyce do wyrzucenia. Choć są tańsze – generują dodatkowe wydatki.

Ile wydać na alkomat?

Obecnie rynek oferuje cały wachlarz urządzeń, pozwalających na samodzielne sprawdzanie trzeźwości. Do całkowicie bezpłatnych należą wirtualne alkomaty, jednak ich wskazaniom wierzyć do końca nie można. Jeśli zamierzasz wsiąść za kierownicę, zaopatrzyć powinieneś się w profesjonalny alkomat, mierzący stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Najbardziej czułe alkomaty to te wyposażone w nowoczesny elektrochemiczny sensor oraz wyświetlacz informujący o dokładnym stężeniu alkoholu w organizmie. Takie alkomaty są zbliżone do urządzeń wykorzystywanych przez policję. Jest to też spory wydatek. Wyższa pewność wskazań to nie jedyny argument przemawiający za kupnem drogiego, dokładnego alkomatu. Urządzenia takie posiadają szereg przydatnych funkcji, między innymi spis państw z dopuszczalnymi limitami zawartości alkoholu lub też zegar, który odlicza czas do zupełnego wytrzeźwienia. Poza tym, profesjonalne urządzenie instruuje użytkownika jak długo oraz z jaką siłą powinien dmuchać, aby zyskać wiarygodny wynik pomiaru. Licznik wskazuje ile pomiarów już zostało wykonanych a także powiadamia użytkownika, kiedy należy oddać urządzenie do kalibracji. Warto więc zainwestować w profesjonalny alkomat.

Zawsze używaj alkomatu zgodnie z instrukcją obsługi

Jeśli nie trzymasz się wskazówek tam zawartych, możesz niechcący rozregulować urządzenie. W jak sposób? Na przykład gdy dmuchasz w ustnik zaraz po spożyciu alkoholu. Alkomat to delikatne,  urządzenie a opary alkoholu mogą nawet uszkodzić sensor. Jakich wskazówek należy przestrzegać:

- badanie przeprowadź po upływie kilkudziesięciu minut od wypicia ostatniego kieliszka,

nie używaj alkomatu bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ do urządzenia przedostać się mogą resztki pokarmu. Przepłucz usta wodą,

nie przeprowadzaj badania w trakcie palenia lub bezpośrednio po wypaleniu papierosa,

powtórz badanie trzykrotnie w piętnastominutowym odstępie czasowym – wówczas badanie będzie miarodajne,

pamiętaj o wymianie baterii czy naładowaniu akumulatora zasilającego urządzenie.

Kalibracja alkomatów to niewielki koszt, a daje nam pewność precyzyjnego wyniku badania. Jeśli właściwie zadbasz o alkomat, będzie ci on służył bezawaryjnie przez długi czas a wyniki pomiaru będą precyzyjne. To ty odpowiadasz za dokonywanie kalibracji na czas i serwisowanie urządzenia. Od tego zależeć może życie twoje i innych uczestników ruchu drogowego. Bądź odpowiedzialny i nigdy nie wsiadaj za kierownicę w stanie nietrzeźwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl