Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Kiedy pracodawca może zbadać pracownika alkomatem? 0
Kiedy pracodawca może zbadać pracownika alkomatem?

 

Podejrzenie nietrzeźwości

 

Pracodawca jest w pełni odpowiedzialny za bezpieczeństwo swych pracowników. To on poniesie odpowiedzialność w razie wypadku w miejscu pracy. Jeśli nawet pracodawca ma uzasadnione podejrzenia co do trzeźwości pracownika (pracownik zachowuje się w dziwny sposób, czuć od niego alkohol), musi uzyskać zgodę pracownika na badanie alkomatem. Bez względu jednak, czy pracownik wyrazi zgodę na badanie – pracodawca może odsunąć go od wykonywanych zadań w trybie natychmiastowym.

 

Co może zrobić pracodawca?

 

Zmuszenie pracownika do badania alkomatem jest naruszeniem jego dób osobistych. Za coś takiego pracodawcę mogą spotkać przykre konsekwencje. Pracodawca w takiej sytuacji może jednak wezwać odpowiednie organy (policję). Jeśli pracownik nadal będzie odmawiał wykonania badania, zostanie odwieziony na komendę i tam zostanie przebadany.

 

Kiedy pracownik nie może odmówić badania?

 

Jeżeli na terenie zakładu pracy wydarzy się wypadek, wówczas pracownik, który był jego uczestnikiem nie ma prawa odmówić badania. Gdyby odmówił, wówczas wiązać się to będzie z utratą ubezpieczenia wypadkowego.

 

Jakie konsekwencje wiążą się z przyjściem do pracy w stanie nietrzeźwości?

 

Nietrzeźwy pracownik łamie prawo a także narusza normy społeczne. Najłagodniejsza z kar jakie go mogą spotkać, to utrata wynagrodzenia za dzień w którym stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości lub pisemne/ustne upomnienie od pracodawcy. Jednak pracodawca może go potraktować znacznie surowiej i wypowiedzieć mu umowę w trybie dyscyplinarnym.

 

Czy pracodawca może przeprowadzić wyrywkowe badanie alkomatem na grupie pracowników?

 

Wyroki sądowe dopuszczają stosowanie takich kontroli, niemniej jednak każdy z pracowników musi wyrazić na to zgodę. Jeśli takie badania nie mają wyraźnego uzasadnienia, pracodawca naraża się na posądzenie łamania art. 11 Kodeksu Pracy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl